Border Collie
Border kolie
je velice inteligentní plemeno ovčáckého psa, vyšlechtěné na konci 19. století na pomezí (hranici = border) Anglie a Skotska. Byla vyšlechtěna pro shánění ovcí do stád a vedení stád nehostinnou krajinou podle povelů ovčáka. Nejstarší (od roku 1906) organizací zabývající se registrací BOC je ISDS (International Sheep Dog Society) se sídlem ve Velké Británii. Tato organizace se nezabývá chovem, není to chovatelský klub, je to pouze organizace umožňující registraci pracovních border collií (splněním určitých podmínek). ISDS má v ČR „asociovaného člena“ KPOP ČR (Klub Pracovních Ovčáckých Psů České rep. o.s.)[. Border Collie je velmi chytré plemeno které je vhodné jako společník nebo i ke psím sportům (agility, dogfrisbee, coursing, dogdancing atd..)
Vzhled
Border kolie je pes středního vzrůstu, není ale těžkopádná ani příliš lehká. Psi dorůstají až okolo 54 cm, feny jsou o něco menší. Samci jsou i těžší a dosahují hmotnosti cca 22 kg, feny cca 19 kg. Srst je buď středně dlouhá a nebo krátká. Border kolie má být takové tělesné stavby, aby jí nedělalo problém pracovat u stáda a celý den se mezi ním pohybovat. U tohoto plemene se nejvíc cení pohyb, který je volný, plynulý, plíživý a rychlý.
Je mnoho barevným variant srsti, nejčastější je černá s bílými znaky. Mezi další patří např. hnědobílá, blue merle, red merle, tricolor atd. V chovu registrovaném FCI se nepřipouští do chovu jedinci, u kterých převládá bílá. V pracovních chovech, registrovaných ISDS a jinými organizacemi zaměřenými na práci se na barvu nebere psa žádný ohled - zde je výběr jedinců závislý pouze na tom, jak daný jedinec PRACUJE (u zvířat).
Charakteristika
Border kolie je často hodnocená jako nejinteligentnější psí plemeno. Často se objevuje v nejrůznějších tabulkách snažících se měřit psí inteligenci na prvních příčkách. V nahánění stáda ovcí nemá konkurenci, stejně tak výborná je v různých kynologických sportech jako jsou třeba agility, obedience, dogfrisbee, flyball, ale používá se i k canisterapii, jako vodicí pes a jako vnímavý společník. Pokud má vhodného pána, je z ní příjemný společník toužící splnit každé pánovo přání. Je to pes pro každou legraci, pro každý psí sport. Je to pes fyzicky zdatný a odolný nepřízni počasí. Nesnáší hrubost, psychický nátlak, zklamání a fyzické či psychické tresty ze strany pána. Border kolie je schopná naučit se stovky „kousků“, ale nemá ráda dril a výhružky trestem. Border kolie je neagresivní plemeno, ovšem pouze pokud má správné vedení - dostatek pohybu a zaměstnání, jinak se z ní může stát nezvladatelný pes. Border kolie jsou velmi citliví psi a potřebují jemné vedení, často jsou schopni předvídat povely předem.
Svému pánovi je tento pes nesmírně oddán, miluje děti a rád se pohybuje ve své smečce, klidně i. ve větší skupině lidí. Nade vše miluje pohyb a volnost, proto není vhodný do města do paneláku. Chovatel by si měl být vědom toho, že tento pes nebude šťastný, když bude polehávat na gauči, ale když bude mít dostatek pohybu a zábavy. Velice rád totiž plní úkoly, které mu pán zadá; v případě, že je těchto úkolů nedostatek, borderka si sama přiřadí úkol a plní jej s plným nasazením. Může se jednat ale o úkol pro člověka nepříjemný, jako například to, že pes začne hlídat někoho z rodiny, a kdykoliv se k němu někdo přiblíží, snaží se ho bránit nebo vrčí. V rukou nezkušeného majitele nebo člověka, který nemá zájem o potřeby svého psa, se může stát border kolie až neurotickým psem. Proto je dobré border kolii vždy zaměstnávat – možností je mnoho. Nečinnost psa je jedním z velkých problémů některých majitelů. Myslíte si, že se nakonec spokojí jen s tím, když si ho všimnete jedno nebo dvakrát za den, což ale určitě není vůbec ideální řešení. Potom si budete v duchu říkat, aby už vás ten pes neustále neotravoval, ale pravdou je, že vám jen projevuje svou opravdovou lásku.
Hlavně jsou neustále v pohybu, je jedno jestli zrovna běží za balónkem nebo se pokouší sehnat vaše stádo ovcí nebo vaši rodinu do jednoho houfu. Pokud zrovna nespí, touží po nějaké činnosti. Budou vás kamkoli doprovázet - na turistický pochod, při vyjížďce na kole či koni, při koupání, ale třeba i do restaurace. Jediný problém, který vás při těchto akcích může potkat, je touha BOC aportovat. Většinou mají perfektní styl, jak donutit i naprosto cizího člověka zvednout předmět, který mu položili k nohám - popř. rovnou vnutili do dlaně. Oním předmětem nemusí být nutně míček nebo klacík, ale třeba bota, propiska, v případě velkého nedostatku třeba stéblo slámy.
Borderky se rády a rychle učí, bohužel se stejně rychle naučí i zlozvykům, takže pozor při výcviku! Dobře se hodí k jakémukoli "psímu" sportu. Excelují při agility, flyballe, klasickém výcviku. Používají se při canisterapii, jako vodící, či doprovodní psi, záchranářští psi, hodně se - díky své učenlivosti - využívají při filmování, naučí se i tahat saně... zkrátka - vyberte si.
Pokud si k borderce pořídíte nějakou tu ovečku, hejno kachen nebo jakákoli další zvířata, bude je neúnavně pást, což spočívá v tom, že je bude udržovat v neustálém pohybu (tedy samozřejmě, pokud ji to nenaučíte pořádně), jestli máte v tomto směru vyšší ambice, nemohli jste si vybrat vhodnější plemeno. V ovčáckých soutěžích jsou BOC nepřekonatelné.
Milují děti - děti většinou znamenají pohyb a zábavu - většinou se od nich nechají snadno ovládat, takže není
problém pustit dítě s border collií samotné na procházku. Nemívají sklon k honění zvěře, nebo k toulání.
Až na malé výjimky se dobře snáší s jinými psy, nesnaží se být vůdcem smečky, zvlášť když je váš druhý (třetí,čtvrtý...) pes větší.
Ani jako hlídači nejsou špatní, ale pokud by se případný zloděj nenechal odradit jejich štěkotem a přesto se "vloupal" pravděpodobně ho po chvilce uvítají s aportem v tlamě.
Informace s CHS Z Černobílých
Rozdíly mezi ovčáckým pasteveckým a honáckým psem.
Ovčácký pes
Používá se na práci v blízkosti člověka. Většinou nahání stáda ovcí z pastvin. Hlasově se příliš neprojevují. Mají lehkou stavbu kostry a velkou vytrvalost. Plní veškerá přání pastevce. Po práci nezůstávají u stáda. Pokud je stádo větší, tak se používá více psů.
Patří mezi ně např.: border kolie, australská kelpie.
Pastevecký pes
Používá na hlídání stáda například před vlky. Po práci zůstavá se stádem, buď uvnitř něj, nebo je uvázán v blízkosti stáda. Pracují sami. Hlasově se projevuje tehdy, kdy má k tomu důvod.
Patří mezi ně např.: středoasijský pastevecký pes, slovenský čuvač
Honácký pes
Používá na nahánění většího dobytka ( skot ). Jsou nížší a pevnější kostry s velkou vytrvalostí. Hlasový projev je neustálý ( v podstatě štěkají pořád ). Pracují úplně sami. Pokud se některý kus odtrhne od stáda je potrestán štípnutím do nohy. Honácký pes musí být schopný udržet stádo v pohybu a zároveň se vyhýbat kopnutím. Po práci odchází s pastevcem.
Patří mezi ně např.: australský honácký pes, velškorgi